Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Blog

anemija u trudnoći

Prevencija anemije u trudnoći

Anemija je medicinski termin koji označava smanjenje broja crvenih krvnih zrnaca ili smanjenje nivoa hemoglobina u krvi. Anemija u trudnoći posebno je važna tema jer utiče ne samo na zdravlje majke već i na zdravlje nerođenog deteta. Trudnoća zahteva povećanu količinu krvi kako bi se obezbedila adekvatna ishrana bebe i majke. Zbog toga su potrebe za gvožđem i drugim hranljivim materijama u trudnoći povećane, a trudnice su sklonije razvoju anemije ako ne unose dovoljno ovih hranljivih materijala.

Šta je anemija?

Anemija je stanje koje obuhvata smanjenje nivoa hemoglobina u krvi. Nedostatak hemoglobina ili crvenih krvnih zrnaca može dovesti do toga da telo ne dobija dovoljno kiseonika, što može izazvati niz zdravstvenih problema. Anemija se obično karakteriše simptomima kao što su umor, slabost, bledilo kože, osećaj hladnoće, ubrzan puls i vrtoglavica. U trudnoći, anemija može dodatno uzrokovati komplikacije kao što su niska težina novorođenčeta, prevremeni porođaj i niska aktivnost deteta.

Anemija u trudnoći

Anemija se često javlja tokom trudnoće zbog povećane potrebe za gvožđem i folnom kiselinom, dva ključna hranljiva sastojka za proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Uobičajeno je da nivo gvožđa u telu trudnica bude niži zbog povećanog volumena krvi, a to može doprineti anemiji.

Kako sprečiti anemiju u trudnoći?

Sprečavanje anemije u trudnoći ključno je za zdravlje kako majke, tako i deteta. Evo nekoliko koraka koje možete preduzeti:

1. Pravilna ishrana

Unos gvožđa i folne kiseline kroz ishranu igra ključnu ulogu u prevenciji anemije. Namirnice bogate gvožđem uključuju crveno meso, ribu, živinsko meso, pasulj, spanać i integralne žitarice. Folna kiselina se nalazi u tamnozelenom lisnatom povrću, citrusima i pasulju. Važno je razgovarati sa lekarom ili nutricionistom o pravilnoj ishrani tokom trudnoće.

2. Dodaci ishrani

Lekar može preporučiti dodatke ishrani, kao što su gvožđe i folna kiselina, kako bi se obezbedile dovoljne količine ovih hranljivih materija tokom trudnoće. Uzimanje ovih suplemenata pod medicinskim nadzorom je korisno i većina trudnica uzima suplemente čak i u pripremi za trudnoću.

3. Redovne kontrole

Redovni prenatalni pregledi sa lekarom pomažu u praćenju nivoa hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca u krvi. Ako se anemija otkrije na vreme, može se brzo lečiti.

4. Odmor i fizička aktivnost

Važno je odmarati se tokom trudnoće i izbegavati preterane fizičke napore. Preterano naprezanje može povećati rizik od anemije.

5. Zdrav način života

Pušenje i konzumacija alkohola mogu otežati apsorpciju gvožđa i folne kiseline. Zato je važno izbegavati ove štetne navike tokom trudnoće.

Suplementi koji pomažu kod anemije

Kao dodatak pravilnoj ishrani, suplementi mogu biti korisni u sprečavanju i lečenju anemije u trudnoći. Jedan od takvih suplemenata je GRAVIDONA koji je posebno formulisan za trudnice.

GRAVIDONA sadrži visoke koncentracije gvožđa i folne kiseline, ključnih hranljivih materija za prevenciju anemije. Ovaj suplement je pažljivo razvijen kako bi zadovoljio specifične potrebe trudnica i obezbedio im adekvatan unos ovih esencijalnih hranljivih sastojaka.

Pored toga, GRAVIDONA je pažljivo testiran i odobren od strane stručnjaka, što ga čini pouzdanim izborom za trudnice koje žele da se zaštite od anemije i obezbede zdravlje svog nerođenog deteta.

Uz pravilnu ishranu, redovne lekarske kontrole i odgovarajuće suplemente, anemija u trudnoći može se sprečiti ili efikasno lečiti. Važno je konsultovati se sa svojim lekarom ili stručnjakom za ishranu kako biste izabrali najbolji plan za vaše potrebe tokom trudnoće.