fbpx
Feugiat nulla facilisis at vero eros et curt accumsan et iusto odio dignissim qui blandit praesent luptatum zzril.
+ (123) 1800-453-1546
info@example.com

Related Posts

Blog

Vežbanje nakon carskog reza

Vežbanje nakon carskog reza

Nakon carskog reza, žene često žude za povratkom u formu i povratkom energije. Ovo posebno važi za one mame koje su bile aktivne i pre trudnoće i tokom trudnoće. Iako je vežbanje ključni korak u procesu obnavljanja tela posle porođaja, pametno je znati kada je pravi trenutak za početak, kao i koje su vežbe za koji period nakon porođaja.

Telo posle porođaja i glavne promene

Nakon porođaja, posebno nakon carskog reza, telo prolazi kroz brojne fizičke promene. Mišići stomaka su oslabljeni, a rana od carskog reza zahteva vreme da zaraste. Osim toga, hormonalne promene i emocionalni izazovi mogu dodatno uticati na oporavak tela. Vežbanje nakon carskog reza može biti korisno u jačanju mišića, poboljšanju držanja tela i osnaživanju tela za svakodnevne aktivnosti. Kako da znate da li je pravi momenat?

Kad je vreme da počnete da vežbate nakon carskog reza

Pravilno vreme za početak vežbanja nakon carskog reza može varirati od osobe do osobe. Preporučuje se da sačekate odobrenje lekara pre nego što započnete bilo kakav program vežbanja. Opšte smernice ukazuju da vežbanje može početi 4 meseca nakon porođaja, ali morate slušati svoje telo i postupati u skladu s individualnim potrebama i tolerancijom.

Šta možete odmah?

Kegelove vežbe su prve koje su dozvoljene odmah nakon carskog reza. Fokusirane na jačanje mišića karlice, ove vežbe su od suštinskog značaja za obnavljanje tela. Pomažu i u rešavanju problema s kontrolom urina, često prisutnog nakon porođaja.

Pre nego što započnete Kegelove vežbe, naučite da pravilno identifikujete mišiće karlice. Najlakše to možete postići tako što ćete, tokom mokrenja, pokušati zaustaviti mlaz urina. Mišići koje osećate kako se stežu tokom ovog procesa su upravo mišići karlice.

Kako izvesti Kegelove vežbe?
  • Lezite, sedite ili stojite u udobnom položaju.
  • Stegnite mišiće karlice kao da pokušavate zaustaviti protok urina. Pazite da ne zatežete mišiće stomaka, zadnjice ili butina.
  • Držite stezanje 3-5 sekundi, a zatim opustite mišiće na isto vreme.
  • Ponovite vežbu 10-15 puta u nizu.

Carski rez i trening

Carski rez je ozbiljna hirurška intervencija koju ne bi trebalo olako shvatiti. Čak i da ste pre trudnoće ili tokom trudnoće bile aktivne, važno je pridržavati se preporuka vašeg izabranog lekara, ginekologa i voditi računa o pravilnom oporavku. Prvih nekoliko nedelja nakon carskog reza predstavljaju ključni period za lečenje i obnavljanje tela.

Nakon što je prošlo 4 meseca i imale ste kontrolu kod lekara, možete započeti lagane šetnje i vežbe za stomačne mišiće ukoliko vam je lekar to odobrio.

Vežbe poput stiskanja stomaka na deset sekundi u sedećem položaju sa zategnutim leđima mogu pomoći postepenom povratku tonusa abdomena.

Držite se pravila – izbegavajte čučnjeve, trbušnjake i druge vežbe koje vrše pritisak na ožiljak. Šetnja je odlična aktivnost, dok treba izbegavati vežbe koje prekomerno opterećuju zglobove. Trbušnjaci su strogo zabranjeni najmanje tri meseca nakon carskog reza, a idealno je čekati šest meseci pre nego što se započne vežbanje stomaka.

Podizanje težih stvari i aktivnosti nakon carskog reza

Obradovaće vas to da svaka majka, bez obzira na način porođaja, može odmah držati svoju bebu. Jedina stvar koju treba pratiti prvih dana jeste eventualna vrtoglavica prilikom nošenja bebe. Bebe nisu teške i ne mogu vam naneti štetu.

Podizanjem bebe, vežbate zglobove i mišiće ruku, a istovremeno jačate mišiće leđa kada se ispravljate. Postepeno stezanje stomaka, prilagođeno težini bebe, pomaže blagom vraćanju stomaka u formu, izbegavajući bolove u leđima ili pojavu stomačne kile.

Istezanje nogu, naročito nežno, neće izazvati pritisak na šavove ili oštetiti ožiljak nakon carskog reza. Međutim, ukoliko osetite bilo kakav bol, prekinite vežbanje i konsultujte se sa lekarom.

Oporavak nakon carskog reza

Carski rez zahteva odgovorno i postepeno vraćanje fizičke aktivnosti. Pažljiv pristup vežbanju, pridržavanje uputstava lekara, i osluškivanje sopstvenog tela ključni su za uspešan oporavak. Briga o novorođenčetu može biti dovoljno iscrpljujuća, ali svaki napor ka zdravom i postepenom vežbanju doprinosi dugoročnom fizičkom blagostanju nakon carskog reza.

Vežbanje radite pažljivo i uz odobrenje lekara. Kroz postepen pristup i pažljivo biranje vežbi, možete postići brojne koristi za svoje fizičko i mentalno zdravlje. Uz podršku stručnjaka i odgovarajući program vežbanja, možete se vratiti u formu i osećati se snažno i samouvereno nakon carskog reza.